İrlanda’ya Yerleşmek İstiyorum Ama?..

ireland-map-paint-splashes-michael-tompsett

Buraya geldiğimizden bu yana, bu soruyla çok karşılaşıyoruz. İrlanda’ya yerleşmek istiyorum ne yapmalıyım? Herhangi bir iş, sponsorluk, aile birleşimi vb. durumlar olmadan İrlanda’ya yerleşmek hakkında bir şey söylemem mümkün değil. Turist vizesi ile gelindiğinde 90 günün üzerinde kalınmak isteniyorsa ancak yine iş, eğitim ya da buna benzer başka durumlar devreye giriyor.

Temel bilgiler için http://www.citizensinformation.ie/en/ sitesi gayet faydalı olacaktır.

Bu noktadan sonrasını iş bulduğunuzu varsayarak devam ediyorum. İş yerinizle konuştunuz anlaştınız. Çalışma vizesi gerekecek. Şirket size kefil oluyor ve çalışma izni için başvuru yapıyor. Bu izin olmadan vizeye de başvuru yapamıyorsunuz. Vize başvurusu yapmak için doldurulması gereken online formda bu izin ile ilgili belge numaraları soruluyor nitekim. Biz gelirken sistem farklıydı şimdi sistemi yenilemişler. İrlanda vizesi ile ilgili bilgiler için:

https://www.dfa.ie/travel/visas/visas-for-ireland/

http://www.inis.gov.ie/en/INIS/Pages/Irish%20Visa%20Information

Çalışma izni için diploma gibi mesleğinizi gösteren belge, ayrıca sahtecilik olmasın diye bu diplomanın üniversite tarafından verildiğine dair rektör imzalı bir belge daha isteniyor. Bizim rektörlerin imzasını almak o kadar kolay olmayabiliyor yalnız. Pasaport, çalışma izni başvuru formu vs. ekler var. İşveren durum ve istenen belgelerle ilgili bilgilendirmişti bizi önceden. Birçoğu ıslak imzalı  olmak durumunda, bu sebeple bir hayli posta işi oluyor, hızlı olunması gerektiğinden DHL, UPS gibi kargo şirketleri kullanılırsa pahalı da oluyor. 2-3 hafta kadar sürüyor bu izin işi. Neyse şükür geldi izniniz vizeye başvuruyorsunuz ve bekliyorsunuz. Büyük bir terslik falan yoksa çıkıyor vize. Fakat malum insanı ülser eden bir süreç.

Aldınız biletinizi geliyorsunuz İrlanda’ya. En önemli mesele, kalınacak yer. Evler genelde eşyalı kiralık olarak veriliyor. Bu noktada ev seçme konusunda daft.ie son derece başarılı bir kaynak.

Fakat ev sahibinden ev sahibine değişse bile kefil ya da kim olduğunuzu, nerede çalıştığınızı açıklayan belge istenebiliyor. Biz şanslıydık şirket sahipleri çok yardımcı oldu kolay şekilde yerleşebildik ve geldiğimiz gün elektriği, sıcak suyu, ısıtması olan bir dairemiz oldu. Fakat yardımcı olunmasaydı ve biz kontratla ev tutmak zorunda olsaydık, kontrat için banka hesabı ve buranın kimlik no’su olan PPS ( Personal Public Service Number) gerekecekti.

Kim veriyor bu numarayı? Devlet. Şehir merkezindeki hükümet binasına gidiyorsunuz başvurunuzu yapıyorsunuz. 7 ila 10 gün içinde adresinize postalanacağı söyleniyor?

Hangi adres? Zaten ev tutmak için gerekiyordu? Dedim ya biz şanslıydık. Diğer türlü nasıl halledilirdi bilemiyorum. İnsanlar rahat gerçi vardır elbet bir yolu, sonrasında da yeni taşınan birilerine denk gelmedim açıkçası.

Peki diğer noktaya geldik. Ev kirası, depozito ve faturalar için banka hesabı gerekiyor aynı zamanda. Hesaptan kesiliyor miktarlar. Banka öncelikle ne istiyor? Kutsal numara PPS ile adres kanıtı. İyi de zaten adres edinmeye çalışıyorum işte! Ayrıca belirtmek gerekir ki bankacılık sistemi gerçekten pek başarılı değil.  Minik bir paragrafla özetleyeyim.

Amacımız banka hesabı açmak. Gerekli evraklarla gidiyoruz bankaya. Derdimizi anlatıyoruz. Kartınız adresinize postalanacaktır, 3-4 günde varır deniyor. Tamam diyoruz. 1 hafta oluyor gelmiyor. Yine gidiyoruz sormaya. “Aa unutmuşuz!” diyorlar. 5 gün daha bekliyoruz. Şifre geldi önce mektupla. Kurye sistemi olmadığı için güvenlik açısından kart ve şifre farklı zamanlarda geliyor. 2-3 gün sonra da kartlar geldi. Dedik böyle manuel olmaz burada. İnternet bankacılığı lâzım. Açtık websitesini kullanıcı adı, şifre vs. almaya. Başvuruyu yaptık. İnternet şifreniz 10 iş günü içinde adresinize postalanacaktır diye uyarı yazısı çıktı, bayılmışım sonrasını hatırlamıyorum.

Tabii bir de bu sırada Emniyet Müdürülükleri (Garda Station) içindeki göçmenlik bürosuna (Immigration Office) gitmek gerekiyor. Kaydınız yapılıyor, bilgileriniz giriliyor ve deniyor ki ‘PPS numarası geldikten sonra kişi başı 300 euroyu bankaya yatır ve en az 7 gün sonra randevu al gel biz de sana kimlik kartını verelim’. Bizim randevularımız akşam 22.00 civarlarına denk geldi hep. Tek bir memur vardı konuyla ilgili onun çalışma saatlerine göre randevu veriyorlardı ama çok da tatlı ve yardımsever bir adamdı kendisi gayet güle oynaya esprilerle yaptık işlemleri. (Düzenleme: Artık parayı bankaya yatırmak yerine kartla ödeyebiliyorsunuz.)

İrlanda’ya ilk girişte gümrükte fotoğrafınızı çekiyorlar pasaport işlemleri yapılırken. Sıra bana geldiğinde cihaz çalışmadı, gidince Garda’da yaparsın demişlerdi. İşte o fotoğrafı çekecek bu memur amca.

“Asena buraya bak”, dedi. Baktım.

“Tüh ya yine çalışmadı” dedi. Bizdeki de ne şans diye hep birlikte gülerken cihaz çalıştı ve çekti. Şu an o fotoğraf aynı zamanda Irish kimlik kartımı süslüyor. Sonra parmak izleri faslı.. Cihaz tekledi, olmadı bir daha, olmadı bir daha neyse 7 parmağımın izi ve sırıtan fotoğrafım İrlanda hükümetinde artık . Bakıp bakıp eğlensinler.

Biz bütün bunları yerleştirildiğimiz dairede beklerken yaptık ve hepsini halletmek 30 güne yakın sürdü. Başka türlüsü nasıl olurdu bilemiyorum hiç.

Peki artık kimlik kartımız var da ne oldu yani?

Bu kartla Kuzey İrlanda’ya geçebiliyor muyuz?  Hayır. İngiltere vizesi gerekiyor. E haliyle İngiltere’ye de geçemiyorsun.

Peki Schengen bölgesi? Hayır. Schengen vizesi gerekiyor. Türkiye için nereler vize istiyorsa aynen geçerli.

Peki Türkiye’ye gidebiliyor muyum? Hayır. Yok artık!!! Yani gidiyorsun tabii ki ama vizen yoksa dönemiyorsun. Çoklu giriş (Multiple Entry) izni almak gerekiyor Dublin’den. Kişi başı 100 euro, 1 yıl geçerli.

Re-Entry Visas: http://www.inis.gov.ie/en/inis/pages/re-entry%20visas

Kart ne işe yarıyor? Sadece İrlanda’da 1 yıl süreyle oturma hakkı veriyor. Yıl sonunda yenileniyor. İkinci yıldan sonra iki yıllık veriliyor. Beşinci yılda vatandaşlık alma hakkı doğuyor. Almazsa yenilemeye devam ediyorsun kartı. 

Siz tuttuğunuz evde bu vize, oturma hakkı vs. olaylarına sinirlenirken bir de faturalardan söz edeyim.

Elektrik: Genelde iki ayda bir gelir fatura. Gördüğümüz evlerde ocaklar genelde elektrikli. 58 günlük faturamız 54 euro geldi. Evdeki cihazlar arttıkça 100 euro’ya ulaştığı oldu.

Isınma: Apartmanda yaşıyoruz. Isınma doğal gazla. Fatura aylık/üç aylık geliyor ama biz geldiğimizden beri fatura göremedik ev sahibi biraz rahat bir adam acil bir şey olursa kendisi bize ulaşıyor zaten. Dert etmiyoruz o yüzden.
Müstakil evlerde ısınma değişiyor. Fuel oil, gaz ya da back boiler olarak geçen kazanlı sobalar ile ısınma sağlanıyor genellikle. Bazı evlerde ikili sistem bulunuyor. Hem back boiler hem fuel oil beraber çalışıyor.

Su: Su için para ödenmiyor İrlanda’da.

2015 başı itibarıyla artık ödeniyor. Ama sistem şu an epey karışık. Net sayılar vermek zor.

Bkz. Irish Water http://www.water.ie/

İnternet: Türk Telekom/TTNET burada Eircom. Ev telefonu, internet işlerine bakıyor. Fakat kendisinden çok Vodafone’u görüyorsunuz her yerde. Ben daha evdeki internet-telefon soketi üzerindeki kabartma hariç hiçbir yerde Eircom logosu görmedim. Fakat Vodafone her yerde. Ev telefonu, evde internet, cep telefonu vs. her şey var. Onun dışında da özel şirketler mevcut. Örneğin evde sabit internet seçenekleri Vodafone’da şu şekilde: http://www.vodafone.ie/home-phone-broadband/

8mb hızdan başlıyor genelde. Ttnet’in 50 lira karşılığında verdiği 1 mb hızdaki internetten bir hayli farklı. Ancak onun da başvurusu için adrese postalamalar, beklemeler olabiliyor. Bağlanma, nakil vb. işlemler genellikle 1 aydan aşağı sürmüyor. Kaybolmuş olan posta kutusuna bakma alışkanlığım yeniden canlandı. Bu topraklarda biraz sabır gerekiyor, postanızı beklerken çıkıp biraz etrafı keşfedin meselâ. 

Yiyecek-İçecek: Tesco, Aldi, Lidl, Dunnes Stores, Centra, Spar gibi marketlerin web sitelerinden fiyat kontrolü ve karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Aldi ve Lidl oldukça yaygın ve tercih edilen marketler. Tesco, Dunnes Stores görece daha merkezi yerlerde bulunuyor. Uzun vadeli konuşacak olursak hepsinden yapılan karma bir alışveriş tek markete göre daha uygun ve tamamlayıcı olabilir.

Ayrıca (bkz: İrlanda Seyahatiniz İçin Yararlı Bilgiler)

Ekleme;

Yoğun olarak gelen aile birleşimi, çalışma izni/vizesi, iş nasıl bulunur gibi sorularınız icin yeterli bilgiye sahip olmadığımızı düşünüyoruz. Kendi deneyimlerimizi zaten blog üzerinden olabildiğince aktarmaya çalışıyoruz. Bu gibi durumlarda en sağlıklı bilgiyi Dublin’de bulunan Türkiye Büyükelçiliği’nden, bağlantılarını da verdiğimiz yetkili İrlanda kurumlarından edinmeniz daha faydalı olacaktır.

Dublin – Konsolosluk bilgileri:
Internet sitesi: http://dublin.emb.mfa.gov.tr/
Tel: +353 1 614 45 90
Fax: +353 1 668 50 14
E-posta: embassy.dublin@mfa.gov.tr

116 responses »

 1. Nese Bayrac

  Okuyunca prosedurun Katar’dan cok da farkli olmadigini gordum. Yalniz burada cok yava isliyor.

  Cevapla
  • Gerçekten çok yavaş birçok şey ve çok da çalışkan olduklarını söyleyemeyeceğim..Doğrudur, yanlıştır bilemiyorum. Belki biz harala güreleye çok alıştık, muhteşemiz demekten bir hayli uzağız zira.. Fakat çok basit olabileceğini düşündüğünüz şeyler, telefonla SMS sistemi gibi, gereğinden fazla uzun sürünce yoruluyor insan.

   Cevapla
   • irlanda ve ingiltere için söylemem gereken tek şey bu iki ülke insanlarınında gerçekten ”sabır – genişlik ve yavaşlık” insanı olduğudur, bu ülkelerde eğer bu 3 şeye riayet etmezseniz gerçekten başınıza iş alabilirsiniz, burda yaşarken öyle şeylerle karşılaşırsınızki türkiyede cinayet sebebi olur, örneğin markette ücreti öderken öndeki kişinin kasiyerle muhabbet sohbet 20 dakka takılması ve sırada bekleyenlerin hiç sesini çıkarmadan beklemesi, arada birisi hırıltı çıkarırsa anlayınki o türkdür %100, otobüsde ücreti öderken şöforün yine muhabbet sohbet para üstü vs.vermesi, bankada kuyrukda beklerken veznedarın yine işi ağırdan alıp normalde 5 dakikalık işi yarım saatte bitirmesi ve sizin sırada beklerken sinir krizi geçirmenize aldırmaması , örnekler çoğalır gider, bu iki ülkedede hızlıca hareket tek bir kurum var oda vergi daireleri eğer vergi borcunuz vs. varsa sizi anında bulurlar.

    Cevapla
 2. Bende İrlandaya gitmek istiyorum ama İngilizce yok denecek kadar az.Sizin bu yazınızdan sonra dah da umutsuzoldum

  Cevapla
  • Irlanda’ya gitmek istiyorum demissiniz; yerlesmekten bahsediyorsaniz halen buraya gelebilirsiniz bence. ancak bir isiniz yada yeterli birikmis paraniz yoksa bu oldukca zor olacaktir. bunun yaninda burada her seviyede ingilizce kurslari bulunmakta ve cogunlugu da ucretsiz. benim tavsiyem; bir yandan ingilizcenizi gelistirirken, bir yandan da buradaki is ilanlarini kontrol etmeniz yonunde. bolsans.

   Cevapla
   • ömer bura erdal

    ben irlanda ya goç etmek istiyorum ama zormu kolaymı insanları hayat sartları nasıl

    Cevapla
    • Merhaba,

     Çalışma vizesi olmadan gelip uzun süreli yaşamak ya da göçmenlik şartları nasıl oluyor bilemiyorum. Çalışma vizesi ile gelmek de ya önceden bir şirketle görüşüp işe kabul edilip, onların sponsorluğunda çalışma vizesi alınma ya da vizeye ücret ödeyerek vizeyi alma şeklinde gerçekleşiyor. Ancak bu ücret ne kadar ve şartları nedir bilmiyorum, araştırmadım.
     Yaşamın zorluğu kolaylığı da yapacağınız işe, yaşayacağınız yere göre değişir muhakkak. Aynı maaşla Dublin’de yaşamakla daha küçük bir şehirde yaşamak farklı elbette. Hayat çok kolay ya da çok zor demek doğru bir yönlendirme olmayacaktır hâliyle. Hâlâ kriz etkileri sürüyor ve iş arayan insan çok. IT alanında ilânlar ağırlıkta bu yönde bir mesleğiniz varsa iş bulma durumunuz daha yüksek olabilir. Bol şans dilerim..

     Cevapla
   • “burada her seviyede ingilizce kurslari bulunmakta ve cogunlugu da ücretsiz” demişsiniz. İyilerinden birkaç örnek verebilir misiniz? Geldiğimizde oralara kaydolalım

    Cevapla
    • Merhabalar, kurslar nereye hangi şehre gitmek istediğinize göre değişecek, verilen dersin niteliği de ilgili kurumun kaynakları ve öğretmene bağlı olacaktır. Bu sebeple ‘şu kesinlikle iyidir’ demem pek doğru olmaz.

     Ancak en temel ve genel olarak VEC’ye bakılabilir. Sadece İngilizce değil başka kurslar da mevcut oluyor.

     http://en.wikipedia.org/wiki/Vocational_Education_Committee
     http://www.etbi.ie/events.html

     Kadınlara yönelik olarak da Women’s Center kursları oluyor.

     Ayrıca burada üniversitede okuyanlara, o üniversitenin akşam/gece kursları ücretsiz olabiliyor.

     Şehre, bölgeye göre değişecektir ancak bazı yardım ve eğitim kuruluşlarının kursları oluyor.

     Vize ya da vatandaşlık durumuna göre devlet destekli olarak kurslara da gidilebiliyor.

     Cevapla
   • benim vatandaşlığım var ama ordan yatılı nasıl iş bulabilirim yardımcı olurmusun ,

    Cevapla
    • Irlanda’daki is ilanlarini takip etmek icin linkedin, indeed gibi sitelerde profil olusturmak iyi bir baslangic olabilir.

     Cevapla
 3. Merhabalar;
  Özel bir mail adresiniz var ise bağlantı kurmak istiyorum.Üniversite yi orada okumak için gerekenler konusunda.

  Cevapla
 4. Aile birlesimi hakkinda bilgiye ihtiyacim war turkiyede ewlensem oraya yerlesebilir miyim? Not. Nisanlim dublin de yasiyor
  Mail atarsaniz cok sevinirim tesekkurler

  Cevapla
 5. Emlak alma yolu ile oturma ve çalışma izni alınabiliyor mu acaba?

  Cevapla
 6. Merhaba,
  Ben Kilkenny’de yasiyorum kuzenim buraya tasinmak istiyor ama kuzenimin vize almasi icin hicbir sirket davetiye gondermek istemiyor ne yapmaliyim davetiyesiz vize almak mumkun mu?

  Cevapla
 7. Merhaba,
  Yukarıdaki bir yorumda iş bulmak isteyen birisi için buradaki(İrlanda) iş ilanlarını takip etmesini önermişsiniz, peki bu iş ilanları için(Türkiye’den de başvurulabilecek) hangi internet sitelerini önerebilirsiniz?

  Cevapla
 8. mrb ben hemşireyim orada iş bulmam sizce mümkün müdür?

  Cevapla
 9. ben irlanda da okumak istiyorum ama nasıl olur çok yabancılık çeker miyim? irlanda da bir üniversite kazanmak için neler yapmam lazım? irlanda da islamafobi yaygın mı? islami açıdan rahat eder miyim?
  teşekkürler.

  Cevapla
  • – Irlanda’da okumak icin neler yapmaniz gerektigi ile ilgili gercekten hicbir fikrim yok, muhtemelen yukluce paraya ihtiyaciniz olacaktir. Okulunuzdaki rehberlik birimleri ve OSYM’nin sizi guvenilir bir sekilde bilgilendirecegini dusunuyorum, OSYM vb gibi resmi makamlarla yazismaktan cekinmeyin, Irlanda’da okumak istiyorsaniz daha bir cok resmi makamla yazismak/birebir gorusmek zorunda kalacaksiniz.
   – Yabancilik cekmeniz tamamen ingilizce konusma yeteneginize ve sosyal aktivitenize bagli.
   – Dini gereksinimlerinizi kimsenin rahatsiz olmayacagi bir sekilde yerine getirmeniz halinde herhangi bir sikinti yasayacaginizi dusunmuyorum. Yasayacaginiz yer eger buyuk sehirlerden biri degilse, ibadethane ve helal gidaya ulasiminiz kolay olmayacaktir.

   Basarilar.

   Cevapla
 10. Berk Kızıldağ

  Daha önce İrlanda’da bir öğrenim gördüm dil geliştirmek için.Artık yaşamak gibi bir hayalim var. Şartları aşağı yukarı biliyorum. Okulum bitmek üzere Tobb Makine Mühendisliği bölümüm. 3 Ayrı firmada 4 ‘er aydan staj yapmış olma ve irlanda’da 2 ay okumuş olmam, çalışma vizesi almak için bana bir avantaj sağlar mı? Makine mühendisi olarak ilanlara bakıyorum aynı Türkiye’de ki gibi yılların tecrübesini isteyen kurumlar var. Çoğu kez yurt dışında bulunduğum için konuşma da iletişim kurmada çok sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum yalnız nedense işe nereden başlayacağımı bilemiyorum.
  Sizin bu konu hakkında düşünceleriniz nedir? Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?
  Advance ingilizce ve intermediate almancam var.

  Cevapla
  • Merhaba,
   Bildiğim kadarıyla, İrlanda’da çalışabilmeniz için bir şirketin davetine ihtiyacınız var. Şirketlerin sizi davet etmesi için de kendinizi alanınızda kanıtlamış olmanız gerekiyor diye düşünüyorum. Türkiye ile karşılaştırıldığında İrlanda iş gücünün daha pahalı olduğu bir ülke, bu nedenle iş sahipleri daha hassaslar.
   indeed.com ve linkedin gibi siteleri takip etmenizi ve kariyerinize Türkiye’de başlayarak iş fırsatlarını takip etmenizi önermekten başka birşey gelmiyor elimizden, kolay gelsin.

   Cevapla
 11. ben uzman doktorum.irlanda da çalışmam mümkün mü?

  Cevapla
  • Tıp alanı ile ilgili tek bildiğimiz örnek ile cevap vereyim ama sizin konumunuzla ne kadar ilgilidir emin değilim.
   Sudan’da Tıp doktoru olarak çalışan bir kadın ile tanışmıştık. Kendi diplomasının İrlanda’da çalışmak için yeterli olmadığını anlatmıştı bize.
   Yine de aşağıdya tam da sizin sorunuzun cevabı ile ilgili bilgi içeren bir sayfa linki ekliyorum, bu linkten hangi kategoriye uyduğunuzu bulup(tahminim kategori 4 olacağı yönünde, hem checklist vermişler linkte) detayı araştırmanız gerekiyor, umarım işinize yarar;

   http://www.medicalcouncil.ie/Registration/Infomation-for-doctors-coming-to-Ireland/

   Cevapla
 12. Gitmek istiyorum ve Dil olarak İngilizce Yüzde 15 gibi var ama konu bir konusma olursa daha cok ıyı anlıyorum ve kendımı ıyı aliştırıyorum . bana yardımcı olursanız sevınırım mesajlarını beklıyorum ..
  iş konusuna bakılırsa bana irlanda ile ılgılı iş ilanları gonderırsenı sevinirim site olabılır surekli takıp ede bıleceğim bir yer olursa sevınırım .

  Cevapla
  • ve birde vatandaşlık alımı oluyormu ? oluyorsa bana kayıt formu gonderırsenız cok iyilik yapmiş olursunuz …

   Cevapla
   • Cevaplamaya sondan başlayayım;

    – İrlanda’da fiilen tam olarak 5 yıl süresince yasal olarak ikamet etmiş kişiler İrlanda Cumhuriyeti vatandaşlığına başvurabiliyor. Aslında bu bilgiyi yazıda paylaştığımız ilk linkte de bulabilirdiniz. Şu an tabii ki size böyle bir form göndermem mümkün değil. Bu blog okuyuculara danışmanlık yapma gibi bir amaçla kurulmadı.

    – İş ilanları konusunda da yukarıdaki yorumlarda bulunan siteler olan indeed.com, linkedin.com’u kullanabilirsiniz. Bunun haricinde aşağıdaki linkte şu an İrlanda’da hangi meslek dallarına ihtiyaç duyulduğunu, hangi sektörlerdeki mesleklere öncelik verildiğini vs. bulabilirsiniz;

    http://www.citizensinformation.ie/en/employment/migrant_workers/employment_permits/green_card_permits.html

    Aslında İngilizce’nizin yeterliliğini de yukarıdaki sitede test edebilirsiniz, İrlanda’ya veya başka bir ülkeye yerleşme sürecinde bu ve bunun gibi bir çok internet sitesindeki bilgileri tüm detaylarıyla okumanız gerekecektir, resmi makamların size yapacağı yardım en fazla bu bilgileri size çıktı halinde vermek olacaktır. Yahut ücret karşılığında çalışan danışmanlık firmaları mutlaka mevcuttur.

    İyi günler dilerim.

    Cevapla
 13. merhaba ben ailem ile irlandaya yerlesmek istiyorum ingilizcemiz yok denecek kadar yok nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Merhaba,
   Üzgünüm size nasıl yardımcı olacağımı bilemiyorum. Başlangıç olarak İngilizcenizi geliştirmenizi önermekten başka birşey gelmiyor elimden.
   İyi şanslar..

   Cevapla
 14. Merhaba,

  Ben de kısmet olursa İrlanda’ya yerleşeceğim. Bir şirketten iş teklifi aldım. Şirket benim yerime çalışma iznine başvurdu. Çalışma izni çıktıktan sonra da vizeye başvuracağım. Ancak istihdam vizesi için kısa dönem mi yoksa uzun dönem mi başvurmam gerekiyor bilemiyorum. Uzun dönem için 8 haftaya kadar sürer diyorlar. Birisinden duyduğum kadarıyla kısa dönem vizeye başvurup İrlanda’ya gittikten sonra uzun dönem için tekrar başvuru yapılması gerekiyormuş. Hangi yolu izlemem gerekir? Siz hangi vize için başvuru yaptınız ve ne kadar sürdü çıkması? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Teşekkürler

  Cevapla
  • Ne guzel, hayirlisi olur umariz.
   Asagi yukari ayni surecten geciyoruz. Sizin icin maillerime bir gozattim. Calisma izni ciktiktan sonra vize basvurusunu 23 Ocak’ta yapmisiz, 4 Subat tarihinde vizemiz cikmis. Aldigimiz vize 3 aylik vize idi(kisa donem dediginiz bu olsa gerek). Irlanda’ya girisinizden sonra bulundugunuz yerdeki Garda Station’larda vizenizi uzatiyorsunuz(bu kisim blog yazisinda var zaten).
   Kolay gelsin, umarim Christmas oncesinde hallolur tum isleriniz:)

   Cevapla
   • desenize ingiliz vatandaşı olarak gerçekten şanslıyım AB nedeniyle hiçbir vizeye ihtiyaç yok , sigorta numaranı al direkt çalışmaya başla. gerçi vatandaşlık almama 8 ay kaldı ondan sonra irlanda ile daha da yakından ilgileneceğim..özellikle dubline gelmeyi çok istiyorum bakalım ne olur ilerleyen dönemlerde.

    Cevapla
 15. merhabalar. benim avrupa birliği üyesi olan bulgaristan vatandaşlığım var. bu da sanırım vize işlerinden muaf tutulmamı sağlar. ben fizyoterapi son sınıf öğrencisiyim ve orada sağlık sektörü hakkında bilginiz var mı? iş bulma olanakları vs? eğer alâkadar olursanız lütfen mail adresime cevap atın : sametzeyd@gmail.com

  Cevapla
  • Merhaba,
   AB üyesi ülke vatandaşlarının AB içerisinde serbest seyahat ve oturma hakları var diye biliyoruz ancak bu bilgiyi bulgaristan konsolosluğundan doğrulatmanızı tavsiye ederiz. Herhangi bir danışmanlık hizmeti vermiyoruz bu nedenle kişisel mail adresinize değil de buraya yazmayı tercih ettik.
   Sağlık sektörü ile ilgili detaylı bir bilgiye sahip değiliz, aşağıdaki linki koumanızı tavsiye edebiliriz; bu linkte bahsedilen kategorilerden hangisine giriyorsanız onun prosedürünü kontrol etmeniz gerekiyor.
   http://www.medicalcouncil.ie/Registration/Infomation-for-doctors-coming-to-Ireland/

   İyi günler dileriz.

   Cevapla
 16. Meraba.
  Öncelikle böyle bir blog açıp insanlara yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

  Ben 20 yaşındayım,deniz işletmeciliği okuyorum.İleride İrlanda’da çalışmak istiyorum.İngilizcem iyi durumda,daha da ilerletiyorum.İngilizceden başka 2 dil daha öğrenmek istiyorum.

  Hangi dilleri tavsiye edersiniz?

  Rusça’ya başlamayı düşünüyorum.

  Bi de Türkçe orada işe yarar mı denizcilik sektöründe?

  Cevapla
 17. Merhaba! Ben 2008 yilindan beri ailemle birlikte moskovada yasiyorum ve su anda uluslarasi iliskiler 1. sinif ogrencisiyim. Ruscayi anadilim gibi konusabiliyorum bunun yaninda iyi derecede ve daha da ilerletmekte oldugum ingiliceyi biliyorum ve almanca ogrenmeye basladim. Ama irlandada yasamak ve egitimime devam etmek istiyorum. Sizce bu saydiklarim bana bir imkan saglar mi? Universiteye orada devam edebilir miyim? Nasil bir yol izlemeliyim?

  Cevapla
  • Size de merhaba,
   Aklımıza gelen ilk soru vatandaşlığınız, Türk vatandaşı mısınız Rus mu? Gerçi iki ülke de AB üyesi olmadığı ekstra çaba & para sarfetmeniz gerekecek.
   Açıkça söylemek gerekirse sorularınıza verecek bir cevabımız yok. Tek yapabileceğim sizi bu yazıda ve diğer yazılarda/yorumlarda verdiğimiz linklere yönlendirmek olacak.
   bir de şu siteye göz atabilirsiniz;
   http://www.educationinireland.com/

   Umarım işinize yarar, iyi günler.

   Cevapla
   • Turk vatandasiyim henuz ve rus vatandasligi gibi bir durum henuz acikcasi. Yardiminjz icin cok tesekkur ederim cevaplari bulacagimi dusuyorum. Size de iyi gunler)

    Cevapla
 18. Merhaba, ben yakın zamanda Irlanda’ya yerleşeceğil suan entry vizemi bekliyorum. Oradayken başvurulan Schengen vizeleri genelde ne kadarlık çıkıyor bi fikriniz var mı?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba,
   Şimdiye dek sürekli tek girişli ve en fazla bir aylık vize alabildik. Almanya’ya başvurmuştuk. Başka ülkelerde değişiklik olur mu bilemiyorum şu an.

   Cevapla
   • Teşekkürler, çok kısa veriyorlarmış. Olmazsa 15 günlüğüne geldiğim zaman TR’ye burada, başvurabilirim..Sanırım daha uzun verebilirler.

    Cevapla
 19. merhaba bende irlandaya gelmek istiyorum ve öğrenmek istediğim şuan ingilizce seviyem pre intermediate çok iyi seviyede değil kamu yönetimi mezunuyum ve şuan irlandada 6 aylık dil kursuna yazılırsan 6 ayda extra vize veriyor toplamda 1 sene çalışma izniyle birlikte. yanılmıyorsam 10 bin 12 bin türk lira arasında bir maliyet dil kursu vizesyle birlikte şimdi asıl sormak istediğim ben bu sekilde oraya gelirsem orda benim yaşamsal maliyetimi karşılıycak iş bulabilirmiyim ilk etapda bölümümle alakalı değilde sırf 5 6 ay kadar dilimi iyi seviyeye getirmek için vasıfsız işler tanımı diye kullanım market olur garsonluk olur bu gibi işler rahat bulunabilirmi ve benim yaşamsal maliyetimi karşılarmı ? çünkü işsiz en fazla 2 aylık bir birikim olur benim için ilk basda önemli olan bu tabi sonraki 6 ayda kamu yönetmi bölümü mezunu bir kişinin ordaki iş olanakları nedir bunları cevaplıycak bir arkdas varsa sevinirim iyi günler

  Cevapla
  • Merhaba burada tanıdığınız yoksa ve ingilizcenizde yeterli değilse gelir gelmez is bulmanız pek kolay olmuyor açıkçası. . Şansınız yaver giderse orasını bilemem tabii:)

   Cevapla
   • Mehmet Demir

    Hande hanım ingilizcem var ben oraya gezmek amaçlı gelmek istiyorum ve oradayken kebab restorant sektöründe çalışmak istiyorum. Sizce iş bulablirmyim ve yeteri kadar kebab ve restorant varmı Dublin de?

    Cevapla
    • Merhaba,
     Normal ve kanuni sartlarda turist vizesi ile gelenlerin calisma hakki bulunmuyor. Yine de Facebook uzerinden Dublin ve cevresindeki donercilere ulasip bu sorunuzu iletmeyi deneyebilirsiniz.

     Basarilar ve iyi seyahatler dileriz

     Cevapla
 20. Hande Eriş

  Merhaba,
  Dil eğitimi için Galway da bir dil okuluna 25 haftalik kayıt yaptırdım. 2 haftadır İrlanda’dayim, uzun dönem kayıt yaptırdığım için 1 yıllık vize ve çalışma izni hakkı verildi. Fakat henüz banka bilgilerim adrese gelmediği için gharda kaydını yaptırıp kartımi alamadım. Umarım 3 ay içinde halledebilirim. Çünkü giriş vizem 3 aylık:) Henüz İngilizcem yeterli olmadığı için iş arama girişimlerine başlayamadim, en az bir 3-4 ay geçirmeliyim diye düşünüyorum. Okul bittikten sonraki 6 ayda is bulabilirsem baska bir şehrinede gecebilirim. Tavsiyeleriniz nelerdir ?
  Teşekkür ederim,

  Cevapla
  • Merhaba adres, garda ve banka işlerinin hallolması 3 ayı bulmaz diye düşünüyorum. Bir aksilik olmadıkça 1 ay içinde bitiyor genelde. İş içinse Galway, Dublin ve Cork’taki imkânlar diğer küçük şehirlere göre daha fazla olacaktır. Yer, adres vb. değiştirmek ve yeniden bu değişikliklerle uğaşmak yerine Galway’de devam etmek bence daha kolay olur. Size bol şans dileriz, yolunuz Donegal taraflarına düşerse bekleriz.

   Cevapla
  • Merhabalar bende ayni sekilde dil
   okulu ile 25 haftalik egitim alarak ayni miktarda ucret odeyerek gitmeyi dusunuyordum acaba detayli bir sekilde tecrubenizi paylasirmisiniz onumuzdeki yaz aylari icin dusunuyorum tesekkur ederim

   uzunkerem93@gmail.com

   Cevapla
   • Merhaba,

    Biz bahsettiğiniz dil okulu ve vize ile burada bulunmadığımız için detaylarını bilemiyorum. Şu an söyleyebileceğim tek şey çalışmak istemeniz durumunda büyük şehirlerde olmanız -olur da ilginç bir teklif, durum vb. olmadıkça- avantajlı olacaktır. Ayrıca büyük şehirlerde toplu taşıma olduğundan günlük yaşamınız da daha kolay olacaktır. Gelindiğinde yapılması gereken genel bilgiler zaten blog postunda yer alıyor: Garda, pps numarası vb. Bunun dışında ne gibi bilgiye ihtiyacınız olduğunu şu an tam olarak bilemiyorum maalesef. Daha belirleyici bir sorunuz varsa bildiğimiz kadarıyla yardımcı olmaya çalışırız. Teşekkürler.

    Cevapla
    • şöyle daha açıklayıcı yazıyım kusurabakmayın. Yani sokak sokak gezmişliğim var bisiklet kullanıyordum 2 aylık süreçte, oraya geldiğim zaman turist vizesi ile gelebileceğim ben o vize ile kendimi dil okuluna oradayken yazdırıp vize mi uzatabilirmiyim? eğer uzatabiliyorsam aynı zamanda çalışma izni içinde başvurmak istiyorum onun süresi ne kadar sürüyor? konaklamamı önceden geldiğim aileden yapıcağım için konaklama ile sıkıntım yok. kaçak olarak kısa bir süre çalışma imkanı var mı şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için

     Cevapla
  • Hande hanım merhaba, bende sizin sisteminizde irlanda ya gelmek istiyorum gerekli araştırmaları yaptım fakat gene bir güvensizlik olusuyor acaba sizin tecrubeniz nasıl? çalışma izni ne sürede çıkıyor? önceden bulunduğum için herhangi bir yabancılık çekmiyeceğim irlandalı arkadaşlarım part time olarak bana iş bulucaklarını söylediler ama bu dil okulu sistemini bilmiyolar o yüzden bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

   Cevapla
   • Merhaba ben istanbul’da bir danışmanlık şirketi aracılığı ile geldim.25 hafta ve daha fazla kayıt yaptırdıginiz zaman okulun devam ettiği sürece haftada 20 saat, eğitim bitince de haftada 40 saat izin verildiği söylendi. Yani ben 6 aylık kayıt yaptırdım ve 1 yıllık vize hakkı verildi. Türkiye’den ilk geliste 3 aylık giriş vizeniz oluyor buraya geldikten sonra vize uzatıliyor. Bunun içinde bankaya teminat olarak 3000 euro yatirmanizi istiyorlar. Dekontla birlikte garda ya giderek kayıt yaptırıp vizenizi uzatiyorsunuz. Ama henüz banka bilgilerim gelmediği için bu işlemleri bende yaptiramadim. Garda dan göçmenlik kartı gibi bir kart veriliyor ve uzun dönem okul kaydı olan öğrencilerin kartlarında stamp 2 yaziyormuş. Buda çalışma izninizin olduğu anlamına geliyor. Bu kart bir nevi buradaki nüfus cüzdanınız gibi oluyor.

    Cevapla
 21. Merhaba;
  Yüksek Lisans eğitimimiz bitirdiğimde ben de İrlanda’ya yerleşmek istiyorum. Size şunu sormak istiyorum sadece burada yaşarken İrlanda’da iş bulmak ne denli zordur? Siz nasıl iş bulup gittiniz. Şu an benim aklıma takılan soru sadece bu. Çalışma vizesi alıp öyle gitmek istiyorum ama süreci tam olarak kestiremiyorum.
  Yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Öncelikle iş ararken çalışmak, gitmek istediğiniz ülkedeki iş alanları nedir bilmek gerekir. Ülke hangi alanda istihdama ihtiyaç duyuyor, yurtdışından gelecek kişileri hangi şartlarda kabul ediyor bunu bilmek gerekir. Gerek ticaret ataşelikleri, gerek konsolosluklar gerekse internet üzerinden bu bilgilere ulaşmak mümkün. İş arayan kişinin ise uluslararası olarak ulaşılabilir olması önemli. Bunun için de Linkedin hesabınızı uygun şekilde düzenleyebilirsiniz, kendinize bir web sayfası yapabilirsiniz. Aklıma gelenler ilk olarak bu oldu. Bu mecralarda özgeçmişinizin ve diğer gerekli bilgilerin İngilizce ya da ilgili dillerde yer alması önemli. Doğru anahtar kelimeleri kullanmanız önemli.
   Çalışma vizesi alarak gitmenin en bilinen yolu burada bir şirketin sizi işe alarak size sponsor olması, çalışma izni çıkarması. Diğer türlü çalışma vizesine başvuruyorum deyince çok olumlu yaklaşımlar olmayabilir. Sonuçta herhangi bir iş, garanti vb. olmadıkça kalıcı bir vize vermiyorlar. İlk başta gideceğiniz ülkenin hangi alanda istihdama ihtiyaç duyduğunun bilinmesi gerektiğini söyledim. Nitekim o alanlarda işe alım oranı daha yüksek olacaktır. Bu noktada da AB kuralları biraz işin içine giriyor. Şirketlerin yurtdışından birini işe almaları için önce ülke içi ve AB içi ilân vermeleri, buradan sonuç elde edilemediğinde AB dışından birini istihdam etme durumu doğuyor. Bu uygulama tam olarak nasıl işliyor, herkes ne derece uyguluyor, nerelerde istisnalar oluyor ayrıntılarını bilemiyorum.
   Biz Türkiye’de çalışırken özellikle buraya gelmek için uğraşmıyorduk. Bu sebeple de özellikle burada iş aramıyorduk. Ancak eşimin çalıştığı şirket Linkedin üzerinden kendisine ulaştı ve görüşmek istedi. Bunun üzerine vize için gerekli destek ve işlemler sağlandı.
   İrlanda’nın çalışma bakanlığı sayfasından ya da citizensinformation.ie sitelerinden bu izinler, İrlanda’da kalmak için kullanılan stamp’ler ve diğer şartlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişizdir. Kolaylıklar ve başarılar dileriz.

   Cevapla
 22. Merhaba,
  Ben de İrlanda dan bir şirket ile görüşme halindeyim. Olumlu geçerse yerleşmeyi düşünüyoruz eşimle. Yalnız sormak istediğim bir nokta var ki siz de benzer bir süreçten geçmişsiniz sanırım.
  Adıma çalışma izni çıktığı takdirde , eşimle beraber başvurabiliyor muyuz oturma vizesi için ve beraber gidebiliyor muyuz ?
  Yoksa öncelikle ben gidiyorum sonrasında eşim kendi adına vizeye başvuruyor burada gibi bir durum mu vardır?

  Cevapla
  • Merhaba, esinizle beraber vizeye basvurabiliyorsunuz. Ama biz basvurdugumuzda işlemlerin biri istanbul’da biri Ankara’da yapılıyordu bu sebeple ayni anda çıkma garantisi yoktu. Ancak vizelerimiz aynı anda geldi. Simdi de benzer şekildedir saniyorum. Kolaylıklar dileriz..

   Cevapla
   • son olarak anladığım kadarıyla çalışma izni çıktıktan sonra istihdam vizesi denen bir vize var ben ona başvuracağım , peki eşim aile birleşimi vizesine mi başvuracak. bu kısım hakkında bir iki cümle ile kim hangi vizeye başvuruyor bilgi verebilir misiniz?

    Cevapla
 23. Merhaba, Temmuz sonunda dil okulu ile Dublin e gidecegim 25 haftalik egitim surecim oldugu icin calisma iznine basvurabiliyorum. Ancak benim ogrenmek istedigim konu ben oraya gittigim zaman home ofis tarzi var olan sirketin urunlerini satmak istiyorum uretim bunun icin nasil bir yol izlemeliyim? Internetten arastirdigim zaman iki tane irlanda vatandasini calistirmalisiniz diye yaziyolar. bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkurler.

  Cevapla
  • Calismadigimiz yerden sormussunuz.. ne yazik ki size bir cevap veremeyecegiz.

   Baskasina soru sorarken dusunulmesi gereken soyle de bir durum var; sordugunuz sorunun Turkiye icin gereksinimlerini siz biliyor musunuz? Acikcasi biz bilmiyoruz, hic ihtiyacimiz olmadi, arastirmadik da. Zaten boyle bir ise girmeye kararli iseniz konuyu en ince ayrintilarina kadar arastirmaniz gerektigini bildiginizden eminiz bu nedenle size soyleyebilecegimiz arastirmaya devam etmeniz:)

   Son olarak aklimiza gelen; http://www.enterprise.gov.ie/en/ ve http://www.djei.ie/index.htm sitelerini inceleyip sorunuzu onlara iletebilirsiniz.

   Cevapla
 24. Merhaba,
  İrlanda da camphill community e gönüllü olarak başvurdum ve olumlu ilerliyor garda bilgilerimi yolladıktan sonra davet mektubumu gönderecekler ardından vizeye başvuracağım aslında heyecan ile korku Arasında bir cizgideyim. İrlanda da yasamak ile ilgili ne söyleyebilirsiniz

  Cevapla
  • Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Dilerim kolaylıkla devam eder işlemleriniz. İrlanda’da yaşamak hâliyle çok geniş bir konu. Daha belirleyici bir konu olursa daha fazla yardımcı olabiliriz sanırım. Nerede, nasıl, ne kadar süreyle konaklayacağınız, ulaşımınız temel olarak yaşamınızı etkileyecek unsurlar olacaktır. Onun dışında yağmurlu bir havaya her daim hazırlıklı olmak gerekiyor.

   Cevapla
  • merhaba;
   gönüllü çalışma ile ilgili başvurunuzu nasıl yaptığınız ile ilgili bilgi almam mümkün mü? ben de ingilizcemi geliştirmek ve barınma ve yaşama masraflarımın da karşılanacağı şekilde irlandada yaşamak istiyorum. konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz çok sevinim.
   sinem

   Cevapla
 25. Öncelikle teşekkür ederim.Kurum kalacak yeri temel ihtiyaçların hepsini karşılıyor. Dublin de 1 yıl süre ile kalacağım. Maddi olarak nasıl bir hazırlıkla gelmeliyim, Dil kurslarından nasıl faydalanabilirim, ve alışmak çok zor oluyor mu:)

  Cevapla
  • Rica ederiz. Kalacak yerin ve ihtiyaçların karşılanması güzel. Dublin’in içinde olacaksanız alışmakla ilgili büyük bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Şehir içinde toplu taşıma da bulunduğundan araba alma vb. girişimler de gerekmeyecektir.

   Resmi belge işlerini halletikten sonra bütçenize uygun bir dil kursuna kaydolabilirsiniz. Bazı yerler belirli haftalar dahilinde, belirli kontenjanla ücretsiz kurslar açabiliyor. İnternetten araştırmak gerek. Maddi olarak yapacağınız hazırlık yaşam tarzınıza göre değişir. Ne desem doğru olmaz ancak kira, fatura gibi ödemeler olmayacaksa işin büyük kısmı atlatılmış demektir. Bu noktadan sonra 200 euro da yeterli olabilir 400-500 euro da:)

   Cevapla
   • Son olarak, sosyal sorumluluk düzeyi sizin görebildiğiniz kadar nasıl? Engelliler ve dezavantajlı coçuklar Üzerinde çeşitli çalışmalarım var sizce İrlanda da bu Çalışmalara devam edebileceğim ortamlar mevcut mu?
    Teşekkürler.

    Cevapla
    • Bulunduğum konumdan, bu konu üzerinde çalışmak için İrlanda’nın uygun bir yer olup olmadığını ya da uygun ortamlar olup olmadığını söylemem zor. Biz, oldukça küçük bir yerde yaşıyoruz, bu civardaki izlenimlerin geneli değerlendirmek için yeterli olmayabilir.
     Ancak sadece çevremde gördüğüm kadarıyla değerlendirecek olursam: Ev ilânları, sanat vb. etkinlik broşürleri üzerinde engelli insanlar insanlar için gerekli açıklamalar çoğunlukla bulunuyor. Yer yer bu konuyla ilgili bir araya gelinen toplantılar olduğunu görüyorum. Okulların içini bilemeyeceğim ama benim ders verdiğim okulda bu konuya epey hassas ve ilgili yaklaşıyorlar. Nüfusun çok olduğu bölgelerde daha fazla uygun ortam ve çalışma olacaktır diye düşünüyorum.

     Cevapla
 26. Acil Yardım Ensar

  Hacım benim sormak istediğim bir husus var. İrlanda’da yüksek lisans yapmak istiyorum. Eğer maliyet fazla olursa, dil okullarında okurum. Merak ettiğim husus şu, İrlanda’da iş bulmak kolay mı? Yani bu alanımla ilgili olmayadabilir. Üniversite mezunuyum fakat işçilik dahi yapabilirim. Tek isteğim herhangi bir iş bulabilmek. İngilizcem advanced seviye. Yabancı olduğum için işe girmem zor bir mesele mi?
  Son olarak, iş bulamadığımı varsayıyorum; evlilik yaparsam orada oturum izni alır mıyım? ve bu sayede devletin iş imkanlarından faydalanarak İrlanda’da iş bulmam kolaylaşır mı? Ve de, ailemin bu sayede gelip gitmesi kolay olur mu lütfen cevaplayın. Teşekkür ederim şimdiden.

  Cevapla
  • Ülkemiz AB üyesi olmadığı için burada iş bulmanız kolay olmayacak.

   İngilizceniz yeterli seviyede ise neden dil okuluna gitmek istiyorusunuz onu anlamadım, amaç İrlanda’da kalmak mı?

   Son olarak evet evlilik yaparsanız çalışma izni de oturma izni de alabilirsiniz.

   Cevapla
 27. Eğer Almanya’da bulunduysanız,bi karşılaştırma yapar mısınız?İnsanlar,iş,yaşam ve sağlık sektörü olarak?

  Cevapla
  • Merhaba,
   Almanya’da uzun süre yaşamadığımız için karşılaştırma yapmam doğru olmaz.Bildiğim kadarıyla sağlık sektörü İrlanda’dan çok daha iyi.

   Cevapla
 28. Siz İrlandayı tercih ediyorsunuz tabi😀

  Cevapla
  • Şu an İrlanda’dayız, seneye neresi olur bilemeyiz:)
   Buraya yerleşirken başka bir ülkeyle kıyas yapmadık açıkçası, iş teklifi buradan İrlanda’dan geldi, buraya geldik..

   Cevapla
 29. Merhaba ,

  Çok teşekkürler yardımlarınız , paylaşımlarınız için dçok değerli bilgiler edindik

  Finans sektörü için fikriniz var mı ? Türkiyede işletme mezunu finans sektöründe 2 yıl

  bankacılık yapmış biri iş bulabilir mi sizce ?

  Cevapla
 30. Finans sektörü Açısından İrlandayı nasıl buluyorsunuz işletme bitirip iki yıl bankacılık yapmış biri iş bulabilir mi ?

  Cevapla
  • Merhaba bankacilik sektorunde ozellikler Irlandalilari istihdam ettiriyorlar. Belki belli basli firmalarin finans bolumlerinde is bulabilebilirsiniz. irishjobs.ie de is firsatlarini takip edebilirsiniz.

   Cevapla
  • Merhaba Taner Bey, bu blog yazısı altında onlarca yorum birikmiş durumda, bazen cevaplamaya çalışırken bazı yorumları kaçırabiliyoruz maalesef. Finans sektöründe çalışmadığımız için doğru bir yorumda bulunamazdık zaten umarım diğer okuyucuların yorumları yardımcı olmuştur. Onun haricinde Google’a sığınıyoruz…

   Cevapla
   • Sağolun sayfa bile kendi başına forum gibi bilgi dolu. Direk cevap veren arkadaş olsun diğer yorumlar olsun faydalandım. Teşekkürler

    Cevapla
 31. Arkadaslar guzel ve faydali bir site olmus elinize saglik:) Bizde bir Turk grubu olarak Galway`e yerlesenlerdeniz. Irlanda guzel hos birde is bulabilsek daha guzel olucak tabi:) Benim sorunumda is gorusmleri yapip yapip biyerde tikanmasi ya tecrubeden dolayi yada calisma vizesi prosedurlerinden dolayi beklemem… 2 yildir soluksuz is ariyorum turkiyede kalite guvence uzmani olarak calistim kimyagerim ingilizcemide baya gelistirdim, burda bir cok firsat olmasina ragmen bu alanda ayni tecrubelere sahip degilsen is bulmak hayli zor…

  Cevapla
  • Galway’e merhaba diyelim o zaman. İş bulmak gerçekten kolay değil. Özellikle de AB vatandaşı değilseniz iyice zorlaşıyor. Yetenekler tutsa bile çalışma izni, sponsorluk, oturma izni vb. konular sorun olabiliyor. Büyük şehirler haricinde de iş bulma ihtimali iyice düşüyor maalesef. Kolaylıklar dileriz.

   Cevapla
 32. 2 Aydır İrlanda dayım tek kelimeyle rezillik. Memleketin gözünü seviyim. Adam çalışıyo maşın yarısından fazlası 30 m2 bir odanın kirasına gidiyo. Öğrencilerin hali içler acısı Dublin de adam yatak kiralıyo memlekette rezidans fiyatına. En son daft ta bir haftalı talile gideceği için yatagını kiralıyan vatandaşı gördükten sonra ev aramayı bıraktım. Yazılım özerine çalışmıyosanız işinizi buraya gelmeden bulmadıysanız boş hayal kurmayın.Ha bunların hepsini buldunuz o zaman bok gibi havaya ve daha yalıtımı bile keşfetmemiş(evlerin çoğunda çift cam veya yalıtım yok) bazı mahalleleri çinçini aratmayan memlekete hoşgeldiniz.

  Cevapla
 33. Selamlar
  Bir önceki postum çıkmamış sanırım, o nedenle tekrar yazmak istiyorum, aşağıdaki sorularıma cevap alabilirsem çok memnun olurum:

  1) Cork şehrinde mobilyalı bir daire/ev aylık ortalama kira bedeli (stüdyo daire, 1+1 ya da müstakil ev)

  2) Aylık 2 kişi için ortalama mutfak+temizlik temizlik gideri

  3) Normal bir sosyal hayat yaşarsak (haftada bir dışarı çıksak, yemek, sinema, çay-kahve gibi) aylık ortalama gideri

  4) Evli ve çocuksuz biri için brüt maaşa uygulanan gelir vergisi oranı

  Şimdilik aklıma gelenler bunlar, belki daha sonra tekrar sorabilirim:)

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba,
   Sorularinizin yanitlarini asagidaki linkten yararlanarak kendiniz bulabilirsiniz;
   http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Ireland

   Iyi gunler.

   Cevapla
   • Cevap için teşekkürler ancak hem bu sitede hem de glassdoor gibi bir kaç sitede oldukça kapsamlı araştırma yaptım. Yine de orada şu an yaşayan biri varsa ortalama maliyetlerini merak etmiştim.

    Cevapla
    • Size cevap yazmadan once siteyi kontrol ettim, market fiyatlarinin guncel gorundugunu soyleyebilirim.
     Ozellikle kira bedeli yasanilan bolgeye gore cok farklilik gosterebiliyor.

     gelir vergisi icin; evli cocuksuz cift 0-€42000 arasi %20 gelir vergisi aliniyor, detay icin;
     1- https://www.google.ie/webhp?sourceid=chrome-instant&rlz=1C1AFAB_enGB523GB523&ion=1&espv=2&es_th=1&ie=UTF-8#q=income%20tax%20ireland&es_th=1

     2- http://www.revenue.ie/en/tax/it/

     Cevapla
     • Tekrar teşekkürler.

     • Ev kiraları için daft.ie sitesini kontrol edebilirsiniz. Blog yazısında da mevcut zaten.

      Temizlik konusunda ise biz ailece evimize kimyasal ürünler pek sokmadığımız için deterjan temizlik ürünleri fiyatlarını bilemeyeceğim. Marketlerin web sitelerinden kontrol edebilirsiniz.

      Mutfak konusunu ise yine Tesco-Lidl-Aldi-Dunnes Stores gibi marketlerin web sayfalarındaki fiyatlardan yeme-içe tarzınıza göre hesaplayabilirsiniz. Neredeyse hepsinin web sayfasında sattıkları tüm ürünler ve fiyatları bulunuyor aşağı yukarı.

      Dışarı çıkma konusu ise şimdi Cork’taki bir sinemanın web sayfasına baktım. İki kişi 17.50 diyordu. Halk günleri olursa daha uygun olabilir. İçecek vs. eklenirse bir çıkış 30 euro kadar hesaplanabilir. Costa gibi Starbucks benzeri kahve zincirinden de o tarz ürünleri kontrol edebilirsiniz.

      Yani bu tarz bir konuda aylık şu kadar harcanır diyerek bir miktar yazmamız aldatıcı olacaktır. Buraya taşınmadan önce biz de web sitelerinden kontrol edip alışkanlıklarımız doğrultusunda aşağı yukarı bir bütçe çıkarmıştık. Maaş/Vergi/Gelir sistemi üzerinden de karşılaştırarak yine aşağı yukarı bir fikir sahibi olmaya çalışmıştık. Mutlaka bu hesaplamaların dışında şeyler çıkıyor karşınıza tabii ki.. Her şekilde hazırlıklı olmak gerekiyor.

 34. Selam bende irlandaya gitmek istiyorum ingilizcemde cok iyi ama acik ogretimden lise okuyorum ve askerlik yapmadim daha. Ben nasil irlandaya gidebilirim orda yasamak calismak istiyorum kiz arkadasimin yaninda olmak istiyorum evlenecegiz ama kiz arkadasim okuyor ve 18 yasinda ben ise 19 yasindayim su an evlenemeyiz. Ama ben askerlikten muaf olup oraya nasil gidebilirim bana bu islerden anlayan birisi yardimci olabilirmi..

  Cevapla
 35. Geri bildirim: İrlanda Seyahatiniz İçin Yararlı Bilgiler | diabolo violette

 36. Mrhblar. Aile birlesimi hakkinda bir suâlim olucak. Ben UK vatandasiyim ama son 4 yildir agirlikli olarak tr de yasadigim icin ve UK aile birlesim vizeleri sartlarini agirlastirmasindan dolayi esime vize basvurusu yapamadim. Bir danisman iyi niyetiyle bana irlanda cumhuriyetine git orda ev kirala 1 ay icinde esini yanina alabilirsin ve orda 3 yasamasi kaydiyla AB serbest dolasim karti alabilirsin dedi. Bu bilgilerin teyidi ve yol haritasini nasil ogrenebilirim. Tabii konsolosluklar cok da iyi bilgi vermiyor maalesef. Bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim.

  Cevapla
 37. Merhaba. İrlanda vizesine red aldım. Uzun dönem dil kursu için başvurmuştum. Hesabımda yeterli para vardı taahhütlerim babamın desteko lcağına dair yazısı vs bir sürü her prosedür tamam ama yine dönmeyebilirsin ingiltereye gidersin devletten para istersin şeklinde maddelerle red verdiler. İtiraz hakkı varmış olumlu olma şansı var mı ne yapmam gerek avukat falan gerekir mi baya uğraşmıştım bu vize için hiç çevrenizde ve ya yorum yapan kişilerin çevresinde bu tarz durum hakkında bilgisi olan var mı ?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Maalesef buna benzer bir durum yaşamadığımız ya da etraftan duymadığımız için pek yardımcı olamayacağız. Belki benzer bir süreç yaşayanlar yorumlarıyla katkıda bulunurlar. En kısa zamanda bir çözüme kavuşmasını dileriz.

   Cevapla
   • Sağolun umarım

    Cevapla
    • Seda Koyuncu

     Taner Bey merhaba,
     Surec nasıl ilerledi? İtiraz ettiniz mi? Bir de siz Turkiye’de hiç çalışmıydınız? yoksa mezun olup mu hemen dil okulu için başvuru yaptınız? Teşekkürler

     Cevapla
     • Merhaba Seda Hanım. Ben 31 yaşında başvurumdan 3 4 ay önce istifa etmiş istifa etmeden önce de Türkiye de 2 yıl bankacılık yapmış birisiydim. Direk mezun olarak aile sponsorluğunda gidenlerin şansı daha çok bence. Çünkü dil amacıyla gözüyle bakılıyor onlara ama yaşı geçkinlere potansiyel göçmen gözüyle bakılıyor ki İrlanda bu konuda çok hassas bir ülke aslında ben de iyi bir fırsat yakalasam kalırdım yani:) Bekar olmak artı erkek olmak daha da göze batıyor yoksa ben başvuruda yapılabilecek her şeyi yaptım diyebilirim. İtiraz kısmına gelirsek etmedim çünkü okuldan para iadesi konusunda belli bir süre vardı ve o yüzden risk almadım. Dublin bence dışardan bakılırsa dünyanın en tatlı sevimli ve yaşanılır ülkesi ama hep yağmurlu olması çok kötü o yüzden bu beni rahatsız edebilirdi belki de böyle iyi oldu. Böylece ülkemin güzel güneşli ege havasında ama yaşanılır tarafı olmayan bombaların patladığı insanların kötüleştiği ülkemdeyim kısmet değilmiş :))

  • selam ben de evrakları perş günü teslim ettim. aynı uzun dönem dil okulu için? cevap kaç günde belli oluyor? burada çalışıyor muydun? bir de pasaport takipte sonuç belli oluyor mu? yoksa illa pasaportu eline alınca mı sonucu görüyorusn? bilgi verirsen sevinirim.
   teşekkürler

   Cevapla
   • Merhaba tam iki hafta sonunda geldi. Pasaport takibinde ankara konsolosluğunda vize başvuru merkezine gönderimiştir yazıyordu sadece yani pasaportu alınca görüyorsun. Çalışmıyordum tabii ki 3 ay önce istifa etmiştim. Bilmiyorum inşallah sorun yaşamazsınız benim yaşım 30 görece büyük görülebilirim ama yine de her şeyim tam yani tamamen kendi yorumlamaları red sebepleri

    Cevapla
 38. merhaba .
  ırlanda da doktorluk yapabılmem ıcın hangı sıte uzerınden basvuru yapabılırm? tesekkur ederım

  Cevapla
 39. mehmet ali

  Merhaba orda çalışan Türk şirketlerinin ismini verebilir misiniz ayrıca ben paletli kepçe oparatürüyü iş bulurmuyum

  Cevapla
  • Merhaba,
   Buradaki Turk sirketlerinin isimlerini ticaret odasindan ya da dublin konsoloslugundan bulabilirsiniz. Makina operatorlugu konusunda da lisans belgenizin avrupa birliginde gecerli olup olmadigini kontrol etmekle baslayabilirsiniz. Is bulabilmenizin ilk sarti bu olsa gerek. Bize danistiginiz icin tesekkurler ancak bu konuda bilgimiz oldukca sinirli, yanlis yonlendirmek istemeyiz.
   Iyi gunler.

   Cevapla
 40. merhaba 3 ay sonra irlanda’ya gitmeyi düşünüyorum dil eğitmi için.25 haftalık dil eğitimi alıp çalışma izni de almak istiyorum.

  şimdi benim kafama takılan 2 soru var

  1-) 25 hafta sonunda tekrar dil eğitimi alabilir miyim ? Tekrar vizem uzar mı?

  2-) 25 hafta sonunda bir yerde iş buldum orada kalıcı olabilir miyim ?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 99 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: